Suomi-koulun joulumyyjäiset

09/11/2015

Suomi-koulun joulumyyjäiset järjestetään viimevuotiseen tapaan Conscius Hotel Vondelparkissa lauantaina 28.11. Tapahtuma järjestetään nyt kolmatta kertaa ja tälläkin kertaa vapaaehtoisvoimin.

Myyjäisiä ovat rakentamassa kaikki Suomi-koululaisten vanhemmat yhdessä. Mitä enemmän meitä on mukana, sitä mukavampaa on, ja sitä parempi tilaisuus saadaan aikaan. Nyt jo mukana puurtaneille iso kiitos tässä vaiheessa, mahtavaa, että meistä löytyy tällaista talkoohenkeä Suomi-koulumme hyväksi!

Toivomme kansainvälistä meininkiä ja paljon porukkaa paikalle tekemään ostoksia, joten levittäkäähän tietoa myyjäisistämme töissä ja kouluissa; ystäville ja tuttaville. Tapahtuma on mahtava tilaisuus täydentää lahjasäkkiä niin Sinterklaasin kuin joulunkin varalle, sillä myyntipöytiensä ääressä on jälleen paikallisia ja suomalaisia pienyrittäjiä myymässä tuotteitaan laidasta laitaan. Luonnollisesti mukana on myös oikea suomalainen joulupukki, jouluisia puuhapöytiä lapsille, sekä tietenkin juomaa ja purtavaa.

Suomi-koululla on myyjäisissä oma myyntipöytä, johon kaivataan tällä hetkellä erityisesti arpajaispalkintoja. Kannattaa kysellä lahjoituksia vaikka työnantajalta; tutkia olisiko kaapeissa itselle jotain tarpeetonta (mutta uutta) – ja toki aina voi lahjoittaa vaikka viinipullon. Arpajaispalkinnot voi tuoda Suomi-koululle jo ennen myyjäisiä tai sitten myyjäisaamuna suoraan hotellille. Lisäksi tarvitsemme paikalle vielä vapaaehtoisia mm. lasten puuhapöytiin ja koulun myyntipöytään. Jos olet kiinnostunut, niin laita sähköpostia tai nappaa ensi kerralla koululla hihasta Linaa, Elisaa tai Sannaa, niin he kertovat enemmän.

Käy tykkäämässä tapahtuman Facebook-sivusta ja kutsu ystävätkin mukaan.
Seuraavalla koulukerralla voit napata mukaan painettuja tapahtumamainoksia jakoon ja ilmoitustauluille laitettavaksi. Voit myös ladata ilmoituksen tästä pdf-muodossa käyttöösi. Jos haluat lisätä hollanninkielisen esittelytekstin vaikkapa koulunne uutiskirjeeseen, niin kopioi tästä teksti käyttöösi:

Een leuke kerstmarkt die door stichting Finse School van Amsterdam wordt georganiseerd

– Voor iedereen die een leuke kerstmarkt wil bezoeken
– Families en kinderen welkom
– Kom een Finse Santa Claus groeten!
– Geniet van het lekkere Fins eten en drank (glögi!) terwijl de DJ zorgt voor leuke kerstmuziek
– Gratis toegang

28.11.2015
13:00-18:00
Locatie:
Conscious Hotel Vondelpark
519 Overtoom

https://www.facebook.com/finnishschoolchristmasmarket/events