Opettajaksi

Opettajaksi Suomi-koulu Amsterdamiin

Emme tällä hetkellä etsi uusia opettajia lasten ryhmiin lukuvuodelle 2023/24. Jos olet kiinnostunut sijaisuuksista tai seuraavista vuosista, voit ottaa yhteyttä Yhteystiedot-sivulla olevalla lomakkeella.

Vaatimuksena ovat suomi äidinkielenä, hyvät sosiaaliset taidot sekä tietenkin halu työskennellä lasten kanssa. Suositeltavaa on että sinulla on jokin alan koulutus tai harrastus lasten ja nuorten parissa esim. luokanopettaja, lastentarhanopettaja, päivähoitaja, valmentaja. Myös ilman alan koulutusta voit tietenkin hakea opettajaksi Suomi-kouluun.

Opetuksesta maksetaan vapaaehtoistyökorvaus sekä matkakulut Amsterdamin ulkopuolella asuville.

Koulua on keskimäärin pari kertaa kuukaudessa lauantaisin klo 10-12. Pyrimme pitämään koulupäivät peräkkäisinä lauantaina noin 3-4 viikon ryppäissä huomioiden Noord- ja Midden-Hollannin koululomat sekä pyhäpäivät. Yhteensä koulua on noin 20 kertaa lukuvuoden aikana.

(Huomioithan, että kyseessä on osa-aikainen työ. Emme myöskään voi tarjota työharjoittelupaikkaa.)